Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 8007029



*

nr 800 7029


Ljusstakar

1 par, silver, signerade A. Riedel (Antoni Riedel) Warsawa 1879-1908, höjd: 34


Utrop:

10.000 kr

Såld:

7.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 januari 2013
kl 19:04:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/1 00:45:04 1      5.400 kr
7/1 14:29:13 2      5.200 kr
7/1 14:30:20 2      5.800 kr
7/1 18:53:25 1      6.200 kr
7/1 18:53:32 3      6.200 kr
7/1 18:54:36 3      7.200 kr
7/1 18:54:54 1      6.600 kr
7/1 18:57:55 3      Vinnande bud
7/1 18:59:44 2      7.200 kr
7/1 19:01:12 3      justering av budtak
7/1 19:02:10 3      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: antoni riedel ljusstakar ljusstake riedel silver ädelmetall
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30
  • 8065 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:48
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr